شگفتی های طبس: دره جنی و دیگ رستم!

آخرین ماه پاییز چند سال پیش بود که تصمیم گرفتم با جمعی از دوستان به منطقه ی کال جنی در نزدکی طبس بروم.کال در زبان محلی همان دره است. بعد از کمی جستجو در گوگل به این نتیجه رسیدم که سفر به این منطقه حتما نیازمند راهنمای محلی است. هنوز راهنمای محلی نداشتیم و روز سفر نزدیک بود.کم کم داشتم به این نتیجه می رسیدم که به علت اطلاعات ناقص از منطقه، مقصد سفر باید تغییر کند ولی شانس خود را امتحان کردم و بعد از چند تماس با تورلیدرهایی که میشناختم، توانستم شماره ای از یکی از اهالی شهر طبس که خود فعال گردشگری بود، به دست اورم. با تردید به او زنگ زدم و از او درباره کال جنی سوال کردم. او نیز در مورد سفر بدون راهنمای محلی به من هشدار داد و پس از درخواست من برای همراهی به عنوان راهنما، دوست خود را معرفی کرد و گفت او بهتر از من منطقه را می شناسد چون در روستایی در همان نزدیکی کال جنی ساکن است.
پس از تماس با راهنمایی محلی، تظیم قرار ملاقات کردم و با جمع دوستان عازم طبس شدیم. صبح زود در نزدیکی طبس، در میان راه به ما پیوست. ادرس دسترسی را به راننده داد و پس از چند دقیقه به محل رسیدیم. در ابتدا با توجه به پیش زمینه ی ذهنی ای که از منطقه داشتیم و عکس هایی که در اینترنت دیده بودیم، تصور کردیم که راهنما ما را به اشتباه آورده است یا متوجه مکان مورد نظر ما نشده است. مساله را با او در میان گذاشتیم که لبخندی زد و گفت صبور باشید و نقطه ای را با دست نشان داد و گفت باید به این سمت بریم. از دور چیزی جز بیابان پیدا نبود. کم کم که پیاده به محل مورد نظر نزدیک شدیم، منظره ای شگفت انگیر از دره ای در پیش رویمان ترس و هیجان را به جانمان انداخت. باور کردنی نبود. قرار است به داخل این دره برویم، اما چگونه؟

پیش از رسیدن به کف دره و هنگامی که همان بالا بودیم ، راهی برای رسیدن به کف نمیافتیم تا اینکه راهنما گذرگاه درست را نشان داد

تقریبا هر قسمتی را بررسی کردیم پرتگاه بود و به علت خاک سست منطقه، خطر ریزش و خالی شدن زیر پایمان وجود داشت. اما بعد از کمی عکاسی راهنما مسیر حرکت را مشخص کرد و مانند یک بازی اسرارآمیز از میان پیچ و خم این دره ها و قسمت های امن، توانستیم به کف دره و نهایتا آبگیری که در انتها قرار داشت برسیم. بدون وجود راهنمای محلی، رفتن به این منطقه ایمن نبود. جدای از دیواره ی تنگاتنگ دره و آبگیری که در قسمتی از دره وجود داشت، حفره های باستانی ای، با نام نهانخانه ی گبرها، نیز در این دره شگفت انگیز وجود داشت که همه و همه به همراه وجه تسمیه و داستان های مربوط به هر کدام، از مواردی بود که راهنمای محلی با روی گشاده و با لهجه ی شیرین خراسانی برای گروه تعریف می کرد.

دره کال جنی در گذرهای تنگ و باریکش شما را شگفت زده میکند.قدم زدن در این طبیعت اسرارآمیز که تنها گاهی صدای باد با آن عجین است، آرامش بخش است.نهانخانه های گبری سازه های دالان مانند دست کند هستند که در دل دیواره های دره کال جنی درست شده و پیش از این محل سکونت و اختفای افراد بوده اند

دره نوردی و رفتن به نهان خانه گبرها، حسابی همه را خسته و خاک آلود کرده بود به گونه ای که اکثر دوستانمان نیاز به استحمام داشتند و تازه اول سفر بود.رفتن به اقامتگاه هم با این سر و وضع خاکی برای گروه ممکن نبود! از راهنما در مورد حمام عمومی سراغ گرفتیم و او با مهمان نوازی هر چه تمام تر می خواست که همه به خانه ی او بروند و استحمام کنند ولی دوستان قبول نکردند. او به جای حمام عموی پیشنهاد آبگرم داد. همه ذوق زده سوال کردند که مگر ابگرم وجود دارد و پاسخ او دیگ رستم بود.
ابگرم دیگ رستم در مسافتی نزدیک به طبس، گرد و غبار این دره نوردی را از همه زدود و در آن سرمای کویری آخر پاییز، لذت یک آب تنی در استخر آب گرم رو باز را مهیا کرد. نزدیک ظهر به دیگ رستم رسیدیم. در ابتدا برخی نسبت به نظافت آبگرم با وجود اینکه راهنما آن را تمیز میدانست، تردید داشتند و قرار شد برویم به محل و بررسی کنیم و هر که دوست داشت، استفاده کند. تجربه استخر آب گرم با منظره ای از نخل ها، در هوای سرد ظهر پاییزی واقعا بی نظیر بود. همه ی اعضای گروه با دیدن بخار ابگرم و تمیزی استخر، خود را هرچه سریعتر آماده ی اب تنی کردند.
این تنها بخشی از این سفر چند روزه شیرین و پرهیجان بود. هیچ کدام از ما از وجود ابگرم این منطقه اطلاعی نداشتیم و مسیر دسترسی به کال جنی را نمیدانستیم. شاید با خود بگویید اینها با یک سرچ دقیق در گوگل قابل دستیابی است و خودمان میتوانیم برویم ولی راحتی و لذت سفر را مطمئنا کاهش میدهید و ریسک سفر بالا میرود. مخصوصا اگر راهنمای محلی خونگرم و خوش اخلاق باشد، تجربه سفر با یک دوست جدید را هم از دست داده اید

اگر شما هم یک راهنمای محلی هستید یا راهنمای معتمد و قابل اطمینانی را میشناسید که قادر به معرفی جاذبه های بومگردی و هدایت گردشگران در روستاها و طبیعت اطراف آن باشد با ما در تماس باشید.

نویسنده : مسعود غلامی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نکته: نظرات ارسال شده بیانگر افکار شخصی نوسندگان نظرات هستند درصورت مشاهده هرگونه توهین ،فحاشی و بحث سیاسی بدون هرگونه توضیح حذف خواهد شد.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامتگذاری شده اند با *

*
*